CO BYSTE MĚLI VĚDĚT PŘED PRVNÍ PROHLÍDKOU ZUBŮ?

Vzpomínáte si na svou první návštěvu u zubaře? Je dost možné, že tato první vzpomínka na bílou ordinaci ovlivňuje Váš vztah k zubním lékařům ještě dnes. Ať pro Vás pravidelné návštěvy zubaře jsou či nejsou noční můrou, značka Orbit si pro Vás připravila pár tipů, které Vám a Vašemu dítku první návštěvu zubaře ulehčí.

Co je tedy dobré udělat pro to, aby Vaše ratolest zvládla první prohlídku zoubků se zářivým úsměvem? Jednou z nejdůležitějších je domácí příprava. Jak jste se dozvěděli již v předchozím tématu měsíce, je zapotřebí začít trénovat čištění zubů již od prořezání prvního zoubku. Při každém čištění by potom měla vládnout příjemná a uvolněná atmosféra, díky které si dítě vytvoří kladný vztah k zubní hygieně. Doma si třeba můžete zahrát na zubaře - otevřít a zavřít dítěti pusinku a potom nechat malého zkontrolovat naopak Vaše zuby.

Zubní lékaři se shodují, že nejvhodnější je začít docházet do ordinace okolo prvního roku dítěte, přičemž na počtu prořezaných zubů vůbec nezáleží. Cílem první návštěvy je seznámení dítěte s neznámým prostředím ordinace, zubařem a jeho nástroji, ze kterých by mohlo mít strach. Rodiče jsou zároveň stomatologem poučeni o úskalích péče o dětský chrup.

Před samotnou návštěvou se nezapomeňte několikrát zmínit o panu doktorovi, který se o zoubky dětí stará. Rozhodně se nevyplácí dítě před návštěvou strašit nebo zmiňovat slovíčka jako „trhat“ nebo „vrtat“. Na ta však v souvislosti s první návštěvou ani nemůže přijít řeč, protože zubař dítěti většinou pouze spočítá zoubky, povozí ho na křesle a ukáže mu všechny své nástroje.

V den první návštěvy by dítě mělo být dobře najezené a vyspané. Čas v čekárně se s ním snažte strávit hraním (většina ordinací má i malý dětský koutek), aby nebylo rozmrzelé z čekání, a tím pravděpodobněji potom nechtělo spolupracovat ani v ordinaci. Dobré je spojit první návštěvu u zubaře s pravidelnou prohlídkou například staršího sourozence. Ten je v klidu ošetřován lékařem a vy můžete mladšímu popisovat, co přesně pan doktor dělá.

Co však dělat v případě, že dítě odmítá i přes Vaši snahu spolupracovat? Je důležité jej do ničeho nenutit a zachovat chladnou hlavu. Bojí se sednout si do křesla? Zubař může malého pacienta vyšetřit i v náručí rodiče. Nechce otevřít pusu? Zkusíme to při příští návštěvě. Hlavní je, aby dítě nemělo z první návštěvy zubaře nepěkné vzpomínky na celý život.

Jestliže nevíte, ke kterému zubaři své dítě vzít, nezoufejte. Většina běžných zubařů přijímá i mladší pacienty, takže se jako prvního zkuste zeptat svého vlastního stomatologa. Výhodou je, že ho znáte a víte, na co připravit i Vaše dítě. Ideální je zubaře navštěvovat každý půl rok při pravidelné preventivní prohlídce. Dětské zuby jsou totiž vinou nižší mineralizace míň chráněné a snáze se kazí.

Návštěvou zubaře by však návštěvy zubních specialistů končit neměly. Stejně jako ve Vašem případě je při péči o dětské zuby velmi zásadní především jejich čištění. Proto se od dvou až tří let věku dítěte doporučuje navštívit také dentální hygienu. Tam Vaše dítě hravou formou naučí, proč a jak pečovat o své zuby se stále menší asistencí rodičů.