Když začnou na dovolené bolet zuby

Bolení zubů na cestách může být více než jen otravné a nepříjemné. Může přímo zkazit dovolenou. Ne bez důvodu se říká, že bolest zubů je jedna z nejhorších, jaká nás může potkat. Od nás proto dostanete pár tipů, jak se vyhnout problémům se zuby a jak se s nimi vyrovnat, jestliže se přece jen objeví. 

První a nejdůležitější pravidlo je prevence. Udělejte všechno pro to, abyste se bolesti zubů v zahraničí vyhnuli. Nezapomínejte chodit na návštěvu k vašemu zubnímu lékaři pravidelně dvakrát ročně. Pokud se chystáte na dalekou cestu, popř. víte, že budete trávit v zahraničí delší dobu, můžete si nechat zkontrolovat zuby podrobněji. Udělejte to ale dostatečně v předstihu! Případný zákrok nebo nová výplň mohou být v prvních dnech bolestivé, a tak by byla škoda, nechat si zkazit začátek dovolené. 

K prevenci se nevážou jen pravidelné lékařské prohlídky, ale starost nás samých. Léto láká ke konzumaci nejrůznějších dobrot, sladkých zmrzlin a nápojů.  Ne vždy se pak naskytne možnost si po konzumaci vyčistit zuby. Vyzkoušet proto můžete žvýkačky bez cukru Orbit, které pomáhají odstranit zbytky jídla, vyrovnávat pH v ústech a tak udržovat zuby zdravé. 

Před odjezdem na Vaši vysněnou dovolenou byste rozhodně měli vyřešit i pojištění. Když už by se nějaké problémy vyskytly, určitě pro Vás bude pohodlnější, pokud se nebudete muset trápit s placením ošetření. Zjistěte si ale, jak je to s placením v konkrétním státě, do kterého cestujete. Často je péče hrazena spoluúčastí, kdy pro ošetření musíte určitou částku zaplatit. O zbytek by se pak měla postarat Vaše pojišťovna. Pro všechny případy ale mějte v peněžence několik tisíc navíc.

Do kufru si nezapomeňte přibalit ani prášky proti bolesti. Některé problémy nevyžadují okamžitou péči lékaře a s několika pilulkami, které by utlumily bolest, se týdenní poležení u moře či horské túry dají vydržet.

Nezbývá než popřát příjemnou a bolestmi zubů nerušenou dovolenou. A nezapomeňte! Jak se o zuby staráte během celého roku, se může projevit právě na Vašich cestách. Proto dodržujte správné návyky dentální hygieny a pro všechny případy mějte vždy po ruce žvýkačky Orbit.