Proč je tak důležité starat se již o mléčné zoubky?

Znáte něco lepšího než bezprostřední dětský úsměv? Rozzáří i ten nejšedivější den, povzbudí ve chvílích, kdy to nejvíce potřebujeme, a umí doslova kouzla s naší psychikou. Nejdůležitější je ale pro samotné děti. Ty díky úsměvu lépe překonávají trému, jsou schopny pozorněji vnímat okolní svět a snadněji komunikují. Úsměv dětem také pomáhá zdolat náročné situace a přirozeně tak rozvíjí jejich zdravé sebevědomí. A protože značka Orbit věří, že sebevědomí usmívat se by měly mít všechny děti, přináší přehledný souhrn tipů, jak o dětský úsměv správně pečovat.

Mléčné zoubky získaly své pojmenování díky krásné bílé barvě připomínající mléko. První zoubek můžeme v ústech dítěte objevit přibližně v šesti měsících života. Kompletní počet mléčných zoubků, tedy celkem 20, bychom pak v ústech dítěte měli napočítat přibližně ve dvou a půl letech. Právě v tomto období také nastává čas na první zoubkové dobrodružství – návštěvu zubaře.  S pravidelným čištěním bychom však měli začít mnohem dříve! Ideální je seznámit dítko s dentální hygienou ihned po objevení prvního mléčného zoubku.  

Správná péče o mléčné zoubky je totiž nezbytná pro správný vývoj zubů stálých. Dávno už neplatí mýtus, že mléčné zoubky není třeba čistit, protože stejně vypadnou.  Mléčné zoubky „drží místo“ zubům stálým, které se pod nimi neustále vyvíjejí. Pokud tedy dítě přijde o mléčný zoubek předčasně, stálý zub nemusí narůst správně, což může vést až k nasazení rovnátek. Mléčné zoubky jsou navíc náchylnější k demineralizaci, která se časem projeví vznikem kazu. Ten pak může nenávratně poškodit zárodek stálého zoubku. Kaz se navíc snadno může přenést na sousední zoubky. V tomto případě na sebe bolest nenechá dlouho čekat. Trápení je přitom úplně zbytečné. Stačí pár minut našeho času ráno a večer, správný příklad rodičů, zubní kartáček a trocha fantazie.

Pokud jde o zoubky, vyplatí se neztrácet čas. Hned po objevení prvního zoubku je proto dobré pořídit našemu miminku speciální dětský zubní kartáček. V roce a půl věku dítěte přidáme ke kartáčku dětskou zubní pastu přibližně o velikosti hrášku. V tuto dobu je také správný čas na to, abychom dítě s kartáčkem řádně seznámili. Nebude to složité, malé děti v tomto období moc rády napodobují maminku a tatínka. Je to tedy ideální věk, kdy z čištění zoubků můžeme vytvořit každodenní hravý rituál. Pomoci nám mohou například písničky, do jejichž rytmu si s dětmi budeme zoubky čistit, veselé grimasy či pohádkový příběh. Ve dvou letech už můžeme nechat dítě, aby si zoubky zkoušelo čistit samo. Vždy bychom však měli dohlédnout na správné dočištění zoubků.  Malé děti ještě nemají plně vyvinutou jemnou motoriku a správná manipulace s kartáčkem pro ně tedy může být příliš složitá.

Dobrým nápadem je i společné čistění zoubků. Postavte se s dítětem před zrcadlo a ukažte mu, jak vést ruku s kartáčkem. Je dobré pamatovat na to, že horní zoubky čistíme od dásní směrem dolů a dolní naopak. Pomocí malých kroužků kartáčkem čistíme celé plochy zubů. Aby naše děti zdobily zoubky jako perličky, neměli bychom zapomínat ani na čištění mezizubních prostorů, kde vzniká až 90 % všech zubních kazů. Ideální je čistit zoubky po každém jídle. V situacích, kdy se použití kartáčku příliš nehodí, pomůže ochránit zdravý dětský úsměv žvýkačka bez cukru. Žvýkání žvýkaček Orbit po každém jídle napomůže odstranit zbytky potravin z mezizubních prostor, zvyšuje produkci slin a vyrovnává pH v ústech. Díky své příjemné chuti může být i skvělou a zdravou odměnou po správném čištěním zoubků. Vychutnejte si spolu se žvýkačkou Orbit společně strávené chvíle. Naučte své děti správně pečovat o mléčné zoubky a nechte jejich úsměv zazářit!