Rovnátková výzva: usmějte se na svět s rovnátky

Úsměv na tváři se vyplatí. Dokáže okouzlit, prolomit ledy a povzbudit ve chvílích, kdy nás život překvapí nečekanými výzvami. Značka Orbit věří, že se sebevědomím a úsměvem přichází i úspěch, a proto dlouhodobě usiluje o to, aby měl každý sebevědomí usmívat se. Ne každého z nás ale příroda obdařila pravidelně postavenými, rovnými zuby a perfektním skusem. Úsměv se proto snažíme skrývat, nebo vědomě kontrolovat. Obojí je špatně. Pokud možnosti usmívat se něco brání, časem se to projeví na naší psychice a sebevědomí. Patříte-li mezi ty, kteří rovné zuby také nedostali do vínku, přečtěte si následující tip, jak se starat o zuby během ortodontické léčby a usmějte se. Věřte, že v tom nejste sami. Rovnátka pomohla ke krásnému sebevědomému úsměvu i Tomu Cruisovi, Emmě Watson, Angelině Jolie, Miley Cyrus nebo Madonně.

S nepravidelně postavenými, křivými zuby se lidé potýkali už od starověku. Od té doby se lékařská věda naštěstí posunula dál a vznikl obor zubního lékařství, který se zabývá léčbou nepravidelného postavení zubu a čelisti – ortodoncie. Postupem času se z rovnátek stal módní trend. A tak si dnes, na rozdíl od starověkých Egypťanů, kteří nosili kovové pásky omotané kolem jednotlivých zubů, můžeme vybírat z materiálů, barev i typů rovnátek. Není proto divu, že trendu rovnátek podlehly i úsměvy slavných.

Ani rovnátka však nejsou všemocná. Pro krásný a zdravý úsměv je důležitá správná péče o ústní dutinu. Naše ústa představují ráj pro bakterie, které za krátkou dobu dokážou napáchat velkou škodu. V průběhu celého dne vytvářejí zubní povlak a produkují kyseliny. Ty zubu odebírají minerály, oslabují ho a způsobují jeho postupné měknutí. Nosíme-li rovnátka, zubní povlak se navíc usazuje i v okolí zámečků. Přiživují ho škroby a cukry, které mají na svědomí odvápnění. To se často projeví až po sejmutí rovnátek žlutohnědými skvrnami na povrchu zubu, pokud zuby nečistíme správně. Škroby a cukry jsou tak největšími zloději krásného úsměvu.

Čištění zubů s rovnátky bychom měli věnovat pár minut po každém jídle. Nejprve se zaměřte na oblast kolem zámečků, dále postupujte mezi zámečky a řezací hrany zubů. Úplně nakonec nechte prostor mezi jednotlivými zámky.

V situacích během dne, kdy se použití kartáčku příliš nehodí, může pomoci žvýkačka bez cukru Orbit. Díky žvýkání naše ústa produkují více slin, čímž vyrovnávají pH v našich ústech a aktivně tak brání vzniku zubního kazu. Žvýkačka navíc pomáhá odstraňovat zbytky potravy z mezizubního prostoru, tedy z plochy mezi dvěma zuby v místě jejich vzájemného kontaktu. Právě tento prostor je během ortodontické léčby nejvíce ohrožený. Pravidelné ranní a večerní čištění našich zubů bychom tedy měli doplnit i mezizubním kartáčkem a dentální nití. Opomenout bychom neměli ani samotné čištění rovnátek, zubní povlak se na nich totiž usazuje stejně jako na zubu.

Jste-li hrdým nositelem rovnátkem, věříme, že Vám tento článek pomohl zorientovat se v péči o zuby během ortodontické léčby. Pokud Vám křivé zuby brání usmívat se, neváhejte a objednejte se na konzultaci k ortodontistovi. Sebevědomí usmívat se přirozeně přichází jen s pocitem čistých, zdravých a krásných zubů. Tak se usmějte a překonejte s Orbit rovnátkovou výzvu!