Zápach z úst ovlivňuje naše sebevědomí. Víte, jak s ním bojovat?

Každý z nás má nějaké téma, o kterém se rád rozpovídá za každé situace. Pro někoho to mohou být nové trendy v kosmetice, někdo se rád podělí o zážitky z dovolené a další se rozpovídá o úspěchu jeho oblíbeného fotbalového klubu. S úsměvem a sebevědomím. Asi nikomu z nás ale není příjemné mluvit o natolik intimní věci, jakou je například špatný dech. Halitóza, neboli zápach z úst, přitom může být dokonce příznakem vážného onemocnění. Navíc nás donutí méně se smát, ústa si zakrývat a naše sebejistota je tím na nule. Vše má ale řešení: Co je důležité o zápachu z úst a jeho příčinách vědět? A jak tento problém účinně řešit? Přečtěte si, jak opět získat sebevědomý, zdravý a krásný úsměv.

Co zápach z úst způsobuje?

Samotný zápach z úst způsobují svou činností bakterie, které žijí přirozeně uvnitř našich úst. Tyto bakterie štěpí bílkoviny, čímž napomáhají hlavně trávení a v případě narušení tkáně i k jejímu uzdravení. Tímto procesem však vznikají aminokyseliny obsahující určité množství těkavé síry. V případě zvýšeného štěpení bílkovin se bohužel tyto nepříjemně zapáchající látky uvolňují více a tím nepříjemný způsobují zápach z úst.

Důvodů ke zvýšenému štěpení bílkovin je mnoho. Od nedostatečné zubní hygieny, přes kouření a pití velkého množství kávy až po hladovění. Další možnou příčinou jsou i zdravotní problémy, nejčastěji spojené se špatným trávením. Specifický dech mají také lidé trpící diabetem. Dříve, než si však sami stanovíte nějakou vážnou diagnózu, můžeme Vás uklidnit, že ve většině případů je příčina zkaženého dechu poměrně banální a vyřešit ji můžete Vy sami.

Nejčastějšími příčinami zápachu z úst jsou:

Nedostatečná nebo špatná zubní hygiena

Podle zjištění dentistů si pravidelně čistí zuby 9 z 10 lidí, ale pouze dva z nich tak činí správně. Na vině jsou hlavně špatné návyky, které se odbourají jen nácvikem správné techniky čištění, nejlépe pod dohledem zubního hygienisty. Pokud si tedy nejste správností čištění zubů jisti, navštivte dentální hygienu, se vším Vám rádi a ochotně poradí.

Konzumace určitých druhů potravin

Špatný dech podpoříte také konzumací silně aromatických potravin, jako jsou cibule a česnek, problémové jsou i brukvovité zeleniny (kedlubna, brokolice, květák). Dále mohou zápach z úst zapříčinit potraviny s vyšším obsahem bílkovin, například zrající sýry.

Nadměrné pití kávy

Nepříjemný zápach může být rovněž způsoben pitím nadměrného množství kávy. Vysoká hladina kyselosti totiž podporuje bakterie v našich ústech v jejich reprodukci. Po omezení konzumace kávy si většina pacientů s halitózou přestala na špatný dech stěžovat.

Kouření

Kouření podporuje tvorbu plaku, zubního kazu i kamene, kuřákova ústa jsou tak ideálním místem pro množení bakterií stojících za špatným dechem. Šíření těchto bakterií dále prospívá sucho v ústech, které způsobuje také kouření.

Hladovění, nezdravé diety

Držení nerozumných diet nebo půstů se může projevit mimo jiné právě zápachem z úst. Je to způsobeno látkami, které se tvoří při odbourávání tuku. Tyto látky se částečně vylučují i plícemi a proto mohou být jednou z příčin špatného dechu. Je proto důležité dbát na pravidelnou a pestrou stravu bohatou na vitamíny a minerály, které nejen že nezpůsobují žádné závažné zdravotní potíže, předejdete tak ale i nepříjemného pocitu v ústech nebo zápachu.

Jak problém se zápachem z úst řešit?

Pokud chcete nepříjemnému zápachu z úst zcela předejít, je nejlepším řešením eliminace příčin, které naleznete výše. Pokud i přesto problém přetrvává, snažte se věnovat zdravé skladbě jídelníčku, dostatečnému pitnému režimu a zvýšené péči o Vaše zuby.

V obchodech a lékárnách můžete také nalézt potravinové doplňky nebo zubní pasty obsahující chlorofyl, který dokáže aktivovat látky neutralizující zápach, nebo přímo rozkládat některé páchnoucí sloučeniny.

Dále se doporučuje zvýšená pozornost při čistění jazyka a horního patra. Podpořit svou snahu můžete pomocí výplachů a kloktání speciálními ústními vodami, které navíc samy příjemně voní a mají antibakteriální účinky.

Jedním ze snadných, účinných a okamžitých řešení mohou být žvýkačky bez cukru na osvěžení dechu. Ty pomáhají nejen jako „první pomoc“, která eliminuje nepříjemný zápach z úst, ale mimo jiné podporují tvorbu slin a omezují tvorbu zubního plaku, což jsou dva z viníků špatného dechu. Žvýkačky Orbit bez cukru navíc nabízí hned několik příchutí, takže si z širokého portfolia vybere opravdu každý.  Nebojte se a získejte opět sebevědomí se usmívat!