Dětské zuby

Dočasný chrup se vyskytuje u dětí od prořezání prvního zoubku, ke kterému by mělo dojít okolo šestého měsíce věku až do šestého roku věku, kdy ve většině případů dochází k prořezání prvního stálého zubu a chrup mléčný tak přechází ve smíšenou dentici.

Krásný dětský úsměv a bílé zubyPoslední zub dočasného typu by měl opustit ústní dutinu okolo dvanáctého roku věku. Dočasný chrup člověka čítá 20 zubů ve čtyřech kvadrantech, tedy po pěti zubech v každém kvadrantu. Od středu oblouku zubů jsou to postupně dva řezáky, jeden špičák a dvě stoličky. Dočasné zuby mají jisté anatomické zvláštnosti, díky kterým je i výskyt zubního kazu lokalizován do jiných částí korunek, než je tomu u zubů stálých. U dětí je při čištění jejich zoubků nezbytné se zaměřit především na kousací plošky, protože právě zde v různých jamkách a rýhách vzniká nejvíce kazů.

Aby se děti naučily starat se o své zoubky pravidelně a správně, existuje komplexní výukový program Zdravé zuby, který zábavnou formou dětem vysvětluje, jak o zoubky pečovat. Program je součástí výuky na základních školách a děti se v něm dozvědí nejen, jak pečovat o své zoubky. Více informací najdete na www.ZdraveZuby.cz.

Jak správně pečovat o dětské zuby vám také poradí dr. Urie v seriálu E-Zubař.