Funkce zubu

Znáte svoje tělo? A znáte svoje zuby? Proč si zaslouží tolik pozornosti, o které se všude píše a mluví? Zuby všichni vnímáme stejně přirozeně jako to, že dýcháme a umíme chodit, nepřemýšlíme nad nimi, dokud se nezačnou sami ozývat. Proč máme zuby a k čemu je potřebujeme?

Vysvětlení funkce zubůChrup prvotně slouží k ukousnutí potravy a jejímu rozmělnění. Potravu zpracovávají zuby spolu s pomocí jazyka a rtů. Člověk by neměl jíst příliš rychle, jídlo by mělo být důkladně rozžvýkané, abychom usnadnili následné zpracování jídla v žaludku a trávení. Bez zdravých zubů bychom se nikdy dobře nenajedli, náš žaludek by měl velké potíže s trávením velkých kusů potravy.

Bez zubů bychom se také s nikým nedomluvili. Další význam, který pro člověka zuby mají, je schopnost mluvení – artikulace. Důležitou roli při schopnosti mluvit a vyslovovat hraje postavení zubů, jazyka a rtů. Zuby se jazyka a rtů dotýkají a umožňují správně vyslovovat všechny hlásky a celá slova. Ovlivňují u člověka srozumitelnost řeči. (Proto dětem, kterým chybějí přední zuby, vzniklou mezerou uniká vzduch a mají potíže při vyslovování některých hlásek a slov.) Nemyslíte, že je to další podstatný důvod, proč o své zuby pečovat tak, aby nám vydržely co nejdéle?

V neposlední řadě zuby a jejich tvar a postavení v dutině ústní ovlivňují vzhled našich obličejů a výrazů tváří. Dávají nám specifické a pro každého jednotlivce typické individuální rysy. S trochou nadsázky by se dalo říci, že zuby dělají člověka.

Zdravý a čistý chrup má velký vliv na celkové zdraví a kvalitu života člověka a zároveň i na to, jak působíme na ostatní.

Štítky článku: