Stálé zuby

Stálý chrup dospělého člověka čítá 32 zubů ve čtyřech kvadrantech, tedy po osmi zubech v každém kvadrantu. Od středu zubního oblouku jsou to postupně dva řezáky, jeden špičák, dva zuby třenové a tři stoličky.

Zuby dospělého člověkaNe každý jedinec musí mít nutně úplnou sestavu zubů, v některých případech nevyrostou horní druhé řezáky nebo jsou jiného tvaru a velmi často také nedojde k prořezání třetích stoliček. Méně časté jsou pak situace, kdy je zubů naopak více. I to se ale může stát a výjimkou nejsou ani pacienti se čtvrtými stoličkami. Oproti dočasnému chrupu se chrup stálý vyznačuje několika zvláštnostmi. Zuby jsou celkově větší, mají delší kořeny. Mají odlišný tvar korunek, jehož přičiněním se zubní kaz tvoří převážně v blízkosti dásní. Tvar zubních plošek je totiž mírně vypouklý a tak se nejvíce zubního plaku hromadí právě ve spodní třetině korunky, v blízkosti dásní.

Zuby mají část korunkovou a kořen, a jsou umístěny v zubním lůžku v kosti, kde je drží vazy závěsného aparátu. Kost je překrytá dásní, která se upíná v místě krčku zubu, tedy tam kde korunka přechází v kořen zubu. Korunka zubu je tvořena sklovinou, zubovinou (dentinem) a zubní dření. Kořen je na povrchu pokryt zubním cementem, jeho tělo pak tvoří také zubovina a zubní dřeň v podobě kořenových kanálků. Těmito kanálky do zubu přichází cévní a nervové zásobení.

Abychom si zachovali zuby v plném počtu a plné síle, je nezbytné o ně správně pečovat. Jak postupovat při správné péči o zuby vám poradí MUDr. David Urie ve video seriálu E-Zubař.

Štítky článku: