Návštěva dentální hygienistky

Pokud trpíte některým z níže zmíněných příznaků, měli byste vyhledat zubního lékaře a dentální hygienistku:

  • Krvácení z dásní, intenzivně tmavě červené dásně.
  • Zduření a otoky dásní.
  • Zubní kámen nebo zubní povlak (lze snadno zjistit pomocí volně prodejných detekčních tablet).
  • Zápach z úst.
  • Ústup dásní, obnažování krčků a kořenů.
  • Viklavost zubů, změny sklonu zubů (vějířovité vyklonění řezáků)

 

1. Návštěva

V první návštěvě se nejprve zjistí pacientova anamnéza - jaké léky užívá, jeho současná onemocnění, podstoupené operace, alergie a zda je kuřák či nikoliv.

Dalším krokem je vyšetření měkkých tkání a stavu chrupu. Podle úrovně dentální hygieny vysvětlí dentální hygienistka, jak vypadá ideální stav, jak je na tom pacient v současné době a jaké problémy mohou v ústech nastat, pokud se hygiena dutiny ústní nedodržuje. Pacient by měl pochopit, že je pro něj zachování vlastního chrupu důležité a pokud se o svůj chrup bude pravidelně a správně starat, vyvaruje se problémům v dutině ústní. Stav svého orálního zdraví totiž ovlivňuje pacient sám, onemocnění jako je zubní kaz nebo parodontitida nejsou dědičná!

Pro zahájení léčby je nezbytně nutné, aby se pacient o svůj chrup dokázal důkladně starat a uměl důsledně odstranit zubní plak, který je příčinou většiny problémů v dutině ústní.

Následuje instruktáž přímo v ústech pacienta.  Provádí nácvik správného čištění zubů vhodným zubním kartáčkem a čištění mezizubních prostor mezizubními kartáčky.

Většinou je pacientovi zhotoven velký rentgenový snímek OPG (s výjimkou těhotných žen), který nám zobrazí přehledný stav v horní i dolní čelisti.

2. Návštěva

Pacient je běžně pozván za týden po první návštěvě. Během této doby by měl pacient doma provádět nově naučený způsob čištění zubů. Pokud čistil správně a pravidelně, neměl by být na chrupu přítomen plak a zánět dásní by měl částečně nebo úplně vymizet. 

Ve druhé návštěvě se již obvykle odstraní zubní kámen pigmentace (hnědé skvrny na zubech způsobené kouřením, pitím kávy, čaje nebo červeného vína). Pokud jsou přítomny hluboké paradentální kapsy, je léčba náročnější a pomalejší.

3. Pravidelné prohlídky

Po léčebné fázi pacient dochází na pravidelné prohlídky. Frekvenci prohlídek stanoví hygienistka dle úrovně pacientovy hygieny a stavu jeho dutiny ústní před léčbou a během léčby. Tyto prohlídky jsou v rozmezí 3 měsíce – 1 rok. Nejčastější jsou návštěvy každých 6 měsíců.

Mezi jednotlivými návštěvami je nutné o chrup správně pečovat. Pokud nevíte, jak začít, podívejte se na náš seriál E-Zubař.

Štítky článku: