Ortodoncie – co hlídat u dětí

Důsledná prevence ortodontických nepravidelností je významnou součástí komplexní péče o narozené dítě. Zpočátku patří do rukou pediatra a rodiče a posléze do rukou zubaře a rodiče, dokud dítě nedospěje a nebude schopné se o sebe postarat samo.

zubní rovnátkaZákladem je dodržování několika určitých pravidel:

  • Preferovat kojení před umělou výživou. Kojené děti mají menší sklon ke zlozvykům a nesprávnému polohování jazyka při polykání.
  • Bránit zlozvykům. Preferovat dudlík, pokud dítě vyžaduje dumlání, krátký, rigidní, typu NUK. Dudlík je lepší oproti cumlání prstu, prstů. Dítě používání dudlíku odvyká lépe než cumlání prstů. Zhruba do 3 let věku dítěte není vhodné podnikat radikální pokusy o odstranění zlozvyku. Jestliže se zlozvyk ukončí do 3-4 let, případné ortodontické nepravidelnosti se upraví spontánně a nepřenesou se do stálého chrupu.
  • Potlačovat dýchání ústy, aby se mohl chrup pravidelně vyvíjet. Slouží k tomu již svalová cvičení na posílení rtů – foukání, pískání, nafukování tváří. Popř. návštěva ORL
  • Správná konzistence a složení potravy. Dítě by mělo dostávat vyváženou stravu, která obsahuje dostatek vitamínů, minerálů, stopových prvků, dále nenasycené mastné kyseliny, minimálně volných radikálů.
  • Pozor na předčasnou ztrátu mléčných a stálých zubů. Tomu zabrání jen prevence zubního kazu, pravidelné prohlídky u zubaře, pravidelná ústní hygiena, správná výživa.
  • Hlídat opožděné prořezávání zubů, prořezávání na špatném místě a vše konzultovat se zubařem.
Štítky článku: