Do nového roku s čistým úsměvem!

Vánoční svátky jsou oblíbené především pro dobroty, které jsou s nimi již tradičně spojené. Rozmanité druhy cukroví, citrusy a sladké nápoje jsou sice velmi chutné, ale našim zubům spíše škodí. Všeobecně nejznámějším škůdcem pro ústní dutinu jsou o Vánocích tolik konzumované slazené nápoje. Platí u nich pravidlo, že čím sladší, tím horší. Limonády typu cola nebo různé slazené džusy představují velké riziko. První pomocí po konzumaci těchto nápojů může být například žvýkačka bez cukru, který vyrovnává hladinu pH v ústech a tím zuby chrání.

Ten správný čas pro návštěvu dentální hygieny

Během svátečních chvil odpočinku často zapomínáme na důkladnou péči o chrup. To může v kombinaci s vánočním jídelníčkem představovat riziko pro vaše zuby. Začátek nového roku je tedy tou správnou příležitostí pro návštěvu dentální hygieny. Dentální hygienista vás nejen naučí, jak se správně starat o zuby a celou ústní dutinu tak, abyste předešli zánětům a krvácení dásní a zachovali si zdravý chrup co nejdéle, ale především zuby důkladně vyčistí a vy tak budete moci bez výčitek vykročit do nového roku.

Jak probíhá ošetření

Při ošetření vám dentální hygienistka nejprve vyčistí zuby ultrazvukem, čímž odstraní nad i pod dásněmi vše, co by mohlo způsobit zánět. Každý má totiž v ústech bakterie, které na první pohled neškodí. Jakmile se ale v ústech vytvoří „vhodné“ podmínky, dochází k jejich přemnožení a s ním spojeným problémům. Hygienistka vám následně důkladně vypískuje zuby práškem a nakonec vyčistí mezizubní prostory. Pomůže vám tak zbavit se pigmentů od kávy, čaje nebo červeného vína. Nezapomínejte, že už dvě hodiny potom, co si vyčistíme zuby, se na nich začne vytvářet nový povlak. Jestliže nemáme možnost si po jídle zuby vyčistit zubním kartáčkem, doporučuje se použít aspoň žvýkačku bez cukru a zmírnit tak kyselé prostředí v ústech, které naleptává zubní sklovinu. Žvýkačka bez cukru po jídle vyrovnává pH v ústech a podporuje tvorbu slin, které pomáhají zuby chránit.

Správná technika je důležitá

Při čištění je velmi důležité používat vhodné pomůcky. Obyčejný zubní kartáček nestačí. Ale jak si poradit s dentální nití a mezizubním kartáčkem? To vše vás naučí právě dentální hygienistka. Na návštěvu dentální hygienistky je proto potřeba přinést si vlastní dentální pomůcky. Hygienistka vám poradí a názorně ukáže, jak je správně používat. Mezizubní kartáčky zvládnou vyčistit mezizubní prostory, implantáty, můstky i rovnátka, zatímco obyčejný kartáček vyčistí jen některé plochy zubů. Na čištění úzkých prostor mezi zuby, do kterých se nevejde ani mezizubní kartáček, nám pak poslouží dentální nit.