Když Vás o Vánocích překvapí bolest zubů, pomůže Orbit Klub

O Vánocích nám nehrozí pouze přejídání u televize. V důsledku zvýšené konzumace sladkých jídel a nápojů se může lehce stát, že nás přepadnou akutní potíže a nepříjemné bolesti zubů. Nikdy se nespoléhejte na to, že bolest přejde a raději ihned vyhledejte stomatologa. Kam však během svátku za úlevou od bolavých zubů?

Během vánočních svátků je většina zubních ordinací zavřena, proto je potřeba obrátit se na pohotovost. Orbit Klub nabízí obsáhlou databázi zubních pohotovostí z celé České republiky. Na úvodní stránce je k dispozici odkaz na vyhledávání, stačí pouze vybrat kraj a nechat si vypsat přímo kontakty na jednotlivé ordinace.

Jako preventivní opatření můžete pravidelně používat i žvýkačky Orbit, kterou jako každodenní vhodnou pomůcku k dentální hygieně používá 45 % Čechů. Použít žvýkačku bez cukru je vhodné ve chvílích bezprostředně po požití jídla, kdy má mnoho lidí pocit, že by si měli zuby okamžitě vyčistit. „Mýtem, na který velmi často v ordinacích narážíme, je čištění zubů bezprostředně po jídle. Tím svým zubům víc uškodíme, než pomůžeme. Zubní sklovina je důsledkem demineralizace právě v tuto dobu náchylnější k mechanickému poškození. S čištěním zubů po jídle je důležité nejméně 20 minut posečkat. V mezidobí můžete kyselé prostředí v ústech neutralizovat konzumací mléka, sýrů nebo ořechů. Méně kalorickou alternativou je pak také žvýkačka bez cukru,“ říká Lucie Volšíková, dentální hygienistka.

Velmi důležitým preventivním prvkem je i příjem zeleniny, protože kromě spousty vitamínů má pro zuby samočistící efekt. Na zubech více ulpívají jídla lepivá, jako sušené nebo kompotované ovoce. Chrupu škodí dále nedostatek vitamínu D a především kyselost nápojů (například džusy atd.).

Koho o svátcích žádné bolesti trápit nebudou, ale bude se chtít dozvědět například něco o péči o zuby, může využít internetovou poradnu, v níž na dotazy odpovídá zkušený stomatolog MUDr. Jakub Smrček. V informačních článcích se pak dočtete, jak si správně čistit zuby, nebo, co je hlavní příčinou zubních kazů.