Nezapomínejte při ústní hygieně na jazyk!

Věděli jste, že čištění jazyka je stejně důležité a nutné jako čištění zubů? Na jazyku se nám totiž usazuje stejný povlak, který odstraňujeme kartáčkem ze zubů a který zapříčiňuje vznik zubního kazu a způsobuje nepříjemnou pachuť a zápach z úst. Čištění jazyka byste tedy rozhodně měli zařadit do pravidelné ústní hygieny.

Plak na povrchu jazyka znamená zvýšenou koncentraci nepříznivých mikroorganismů, která negativně působí na zdraví našich zubů a dásní, a dokonce také na náš svěží dech. Za nepříjemný zápach z úst údajně může ze 75 % právě „znečištěný" jazyk a až ze zbylých 25 % ho ovlivňují špatně vyčištěné zuby.

Čištěním jazyka se může zlepšit i funkce srdce, plic, ledvin, jater, slinivky a celého zažívacího ústrojí. Mnohem lépe budou fungovat také naše chuťové buňky, umístěné na jazyku, a lépe si tak vychutnáme vše, co jíme a pijeme.

Aby byla domácí péče o Vaši dutinu ústní kompletní, měla by zahrnovat důkladné čištění zubů, mezizubních prostor i jazyka minimálně dvakrát denně, užívání ústní vody každé ráno i večer a žvýkání žvýkaček bez cukru po každém jídle a pití. K tomuto účelu skvěle poslouží žvýkačky Orbit, které nejenže odstraňují nepříjemný pach z úst, ale také zuby čistí. Žvýkání žvýkaček bez cukru totiž stimuluje produkci slin, což pomáhá neutralizovat zubní povlak na zubech, který by mohl narušit zubní sklovinu. Je dokázáno, že žvýkání žvýkaček bez cukru 20 minut po každém jídle pomáhá udržovat zuby zdravé.

ORBIT TIP!

Na čištění jazyka použijme každé ráno a večer speciální stěrku na jazyk, následně si dobře vypláchneme ústa, a to i když máme pocit, že na jazyku již žádný povlak nezůstal. Někteří lidé mohou mít už na pohled úplně bílý jazyk. Čím více bílého povlaku na jazyku máme, tím více se nám náš organismus snaží něco naznačit. Zdravý jazyk by měl mít růžovo-oranžovou barvu.