Péče o zuby je pro Čechy stále důležitější, tvrdí průzkum

Zubní hygiena a pravidelná péče o zubní zdraví nabývá v české společnosti na důležitosti. Průzkum*, který v roce 2013 uskutečnil Orbit Klub v rámci vzdělávací roadshow Orbit – Zdravý úsměv pro každého říká, že Češi ke svému chrupu přistupují svědomitěji. Dle získaných dat v České republice navštěvuje stomatologa alespoň 1x ročně 90 % z nás, což je oproti výsledkům loňského průzkumu** nárůst dokonce o 22 %. K dentální hygienistce pravidelně dochází 31 % Čechů oproti loňským 28 %. Mění se i postoj Čechů ke žvýkání. Nejběžnější dentální pomůckou, vyjma zubního kartáčku a zubní pasty, je pak žvýkačka bez cukru.

K nárůstu došlo i v používání dentálních pomůcek. Zatímco v loňském roce respondenti vypověděli, že polovina z nich se spokojí pouze s kartáčkem a zubní pastou, letos z výsledků vzešlo, že celých 69 % používá i jiné dentální pomůcky jako ústní vodu, mezizubní kartáček či zubní nit. Délka čištění chrupu se nezměnila, Češi tráví čištěním zubů nejčastěji kolem 5 minut denně, stejně jako v loňském roce.

Češi a žvýkání:

Žvýkačku bez cukru jako každodenní vhodnou pomůcku k dentální hygieně používá 45 % Čechů. Celých 42 % respondentů po ni sáhne, chce-li si osvěžit dech, oproti loňskému roku se zde opět ukazuje nárůst, a to o 4 %. Zároveň je žvýkačka nejčastěji používanou dentální pomůckou. Následuje ústní voda. Nejvíce by Čechy o benefitech žvýkání v oblasti dentální hygieny přesvědčil odborník jako stomatolog či dentální hygienistka (55 %).

Orbit - Zdravý úsměv pro každého 2013

Roadshow Orbit – Zdravý úsměv pro každého 2013 letos proběhla na 20 místech České republiky v areálech obchodních center po celé ČR. Stejně jako minulý rok akci doprovázel kamion označený logem „Orbit – Zdravý úsměv pro každého“. V kamionu byly k dispozici oddělené prostory, kde se návštěvníci dozvěděli více o dentální hygieně, získali informační materiály, žvýkačky Orbit bez cukru a především měli možnost soukromě se poradit přímo s dentální hygienistkou.

Roadshow v tomto ročníku oslovila rekordních 57 810 lidí.

Co na to odborníci?

„Jak říkají výsledky průzkumu, povědomí o dentální péči stále stoupá, nicméně lidé se k péči o své zubní zdraví stále nestaví tak zodpovědně, jak by bylo vhodné. Praxe bohužel ukazuje, že respondenti mají zřejmě v tomto citlivém tématu tendenci realitu trochu přibarvovat. Máme bohužel ještě daleko k západním zemím, kde se staly pravidelné návštěvy stomatologa i dentální hygienistky součástí běžného života většiny lidí,“ říká MUDr. Jakub Smrček.