Podle Ivo Šmoldase by se nám žilo lépe, kdybychom se více usmívali

Škola úsměvu si proto vzala za cíl znovu to Čechy naučit Ivo Šmoldase, známého publicistu, překladatele a glosátora, znepokojila nálada v české a slovenské společnosti. Dle jeho názoru by se Čechům žilo lépe, kdyby se na sebe navzájem více usmívali. Svá tvrzení podpořil průzkumem, v němž se Čechů například zeptal, zda se usmívají na své okolí, jak je pro ně úsměv důležitý a co je k úsměvu motivuje. Jaký je výsledek? Češi i Slováci se skutečně usmívají méně než většina jiných národů, zároveň by si však 99 % z nich přálo, aby se na ně i cizí lidé usmívali mnohem více. Není to paradox? Právě z toho důvodu založila značka Orbit Školu úsměvu, aby učila Čechy vylepšit den sobě i okolí pomocí takové „maličkosti“, jako je úsměv.

„Jsme národ skeptický. Povětšinou se domníváme, že přílišný optimismus zavání politováníhodnou prostomyslností. Ono taky není divu. Důvodů k nadějným vyhlídkám či jen libému naladění nebývá totiž ve zdejších končinách zrovna nadbytek, a usmívat se na svět jen tak bezdůvodně, bezděčně, neřku-li bezustání připadá nám krajně nemístné, ba přímo přitroublé. Zdejší úsměv, jak lze lehce pozorovat na stavu českých tváří,je tedy jevem pohříchu vzácným,“ míní o úsměvu v českých vodách Ivo Šmoldas.

 

Z průzkumu vyplynulo, že celé tři čtvrtiny Čechů souhlasí s názorem, že se Češi mračí více než jiné národy. Nejčastěji se při zdůvodnění odvolávali na národní mentalitu a na nedostatek důvodů k úsměvu. Čtyři pětiny respondentů deklarovaly význam úsměvu pro svůj život a téměř všichni (99 %) si myslí, že bychom se měli usmívat více. Skutečnost je ale poněkud jiná – většina lidí (68 %) se nesnaží aktivně přemáhat špatnou náladu a usmát se na své okolí.

 

Když už se ale usmíváme, máme dle pana Šmoldase jistotu, že je to upřímné: „Čím je úsměv Čechů vzácnější, tím je i cennější a jaksi opravdovější, než by bylo pouhé formální křenění, obvyklé u národů zdánlivě dobrosrdečnějších. Usměje-li se na vás našinec, můžete si být téměř jisti, že onen úsměv míní zcela vážně a zodpovědně, a že se tedy nejedná o pouhou svalovou křeč rtů a přilehlých anatomických partií, nýbrž o vyvřelinu z hloubi samotného nitra. Jisti si můžete být i tím, že jste k oné vzácnosti zavdali jakousi příčinu.“

Úsměv nás přeci nic nestojí a přesto má ohromný vliv na životní spokojenost. Začněte se usmívat se Školou úsměvu, na webových stránkách www.skolausmevu.cz najdete mnoho inspirace, zajímavé články, videa a další. Jak je úsměv nakažlivý poznáte na vlastní kůži při sledování tohoto videa: http://www.youtube.com/watch?v=kR2x6GhrNSE.