Školní svačina zdravá i pro zoubky

Rok co rok začíná v září všem malým i velkým školákům školní období, které trvá až do prvních delších prázdnin, do Vánoc. Školní docházka však znamená nejen získávání nových znalostí a dovedností a bohužel i pravidelné vstávání a testy, ale také každodenní chystání svačin. Aby Vaše dítě zvládlo školní den se zářivým úsměvem a sebevědomím, potřebuje spoustu energie, a to hlavně během dopoledne. Orbit Klub Vám nyní poradí, co by ve školní svačině zdravé nejen z hlediska výživy ale i pro zuby, nemělo chybět.

Pokud stejně jako většina českých rodičů nechcete podcenit, co Vaše dítě jí ke svačině, je nejlepší připravit mu jídlo doma. Zdravá svačina by měla být hlavně vyvážená: kvalitní pečivo zajistí dostatek sacharidů, vhodný je kousek kvalitní šunky nebo sýra jako zdroj bílkovin, a nakonec nesmí chybět ovoce nebo zelenina pro dostatek vlákniny.

Málokdo však ví, že i vitamíny nabitá svačinka může dětským zoubkům vlastně uškodit. Co víc, mnohdy se tento problém týká právě potravin, o nichž se většina rodičů domnívá, že jsou ty nejzdravější – například lisované šťávy nebo třeba citrusy. Ptáte se, co je na nich špatného?

Kyselejší ovoce, jakým jsou právě například citrusy, je sice bohatým zdrojem vitaminu C a dalších zdraví prospěšných látek, zubní sklovině však spojení cukrů a kyselého prostředí naopak škodí. Cukr je živnou půdou pro bakterie způsobující zubní plak, kyseliny zase ničí samotnou zubní sklovinu.

Jak tedy ohlídat zdraví zubů? Ne, opravdu není zapotřebí nutit dítě k čištění zoubků ve třídě nebo na školních toaletách. Pro případy, kdy je čištění zubů kartáčkem nemožné, doporučují odborníci po konzumaci jakéhokoliv jídla vypláchnout ústa čistou vodou nebo si dát žvýkačku bez cukru, která vyrovná pH v ústech. Nejen to je však výhodou žvýkačky bez cukru po každém jídle, tedy i po školní svačině.

Všechny děti totiž milují sladkosti, ty však zrovna mezi nejzdravější potraviny nepatří. Rodiče je mohou v určité míře povolit, nebo cukrovinky nahradit již zmíněným ovocem. Dalším řešením je nahradit sladkost právě žvýkačkou bez cukru. Ta nejenže tyto chutě zažene, zároveň se postará i o zdraví zoubků Vašeho dítěte.

Přibalte proto ke každé svačině i oblíbené žvýkačky bez cukru Orbit for Kids a potěšíte tak Vaše dítě i sami sebe. Žvýkačky bez cukru zvyšují tvorbu slin a pH v ústech, čímž napomáhají předcházet zubnímu kazu, a umožňují tak dětem, aby se mohly sebevědomě smát po celý den.