Trápí vás jarní únava a úzkosti? Zkuste Hygge, dánský recept na štěstí

K jaru patří sluníčko, příroda a velikonoční výzdoba. Jeho příchod ale může doprovázet i únava a s ní spojené úzkosti nebo deprese. Češi jsou sice podle každoroční zprávy OSN stále šťastnějšími, pořád ale výrazně zaostávají například za Dánskem, které si dlouhodobě drží status jedné z nejšťastnějších zemí. Není tak divu, že si svět v posledních letech snaží osvojit Hygge, tedy dánský životní styl. Co se i my můžeme od Dánů naučit, abychom se i v časech jarní únavy cítili šťastní?

Výraz Hygge, vyslovovaný jako hů-ga, se dá volně přeložit jako útulno. Dán si ale pod tímto slovem představí mnohem více, třeba pocit pohody, hřejivou atmosféru a také schopnost radovat se z maličkostí. A jak dostat Hygge do svého každodenního života?

Vytvořte si útulné prostředí. Věděli jste, že Dánové vedou i jinou statistiku? V přepočtu na obyvatele spálí ročně vůbec nejvíce svíček ze všech evropských zemí. Útulnou atmosféru, která je pro Hygge nezbytná, si můžete dotvořit i jinak. Zkuste se třeba u čtení zabalit do příjemné deky a dát si oblíbený čaj, kávu nebo kakao. Načerpat pohodu můžete procházkou v přírodě.

Scházejte se s blízkými. Dokážete si představit větší pohodu, než je sezení s přáteli nebo rodinou u stolu s dobrým jídlem? Právě sdílení životů s vašimi nejbližšími je jedním ze základních kamenů Hygge. Hodiny strávené na telefonu ale nestačí a nikdy nenahradí skutečný rozhovor z očí do očí. Nečekejte tak na důvod se sejít a pozvěte své přátele jen tak, pro radost.

Jezte a pijte, co máte rádi. Většina Dánů si nejspíš ve jménu Hygge ráda dopřeje sladké cukroví nebo tradiční masové koule. Představíte si pod dobrým a uklidňujícím jídlem něco jiného? Nevadí, směle do toho.

Nezapomínejte ale ani na svoje tělo. Trpět mlsáním by mohly především vaše zuby. Pokud si tedy v dánském stylu dopřejete třeba sladkosti a horkou kávu, vynahraďte jim to správnou dentální hygienou.

Zejména důležité je pravidelné čištění. Během dne může naštěstí kartáček a pastu zastoupit i vhodná žvýkačka bez cukru. Pokud navíc sáhnete po Orbit White, žvýkačka kromě boje se zubním plakem a dodáním svěžího dechu napomůže udržet úsměv přirozeně bílý. A vy se tak budete moci sebevědomě pustit do další zásady Hygge - trávení volného času v oblíbené společnosti přátel a blízkých.