Vypadávání prvních zubů a růst druhých

Výměna mléčných zubů za druhé začíná po 6. roce života dětí, s příchodem dítěte na první stupeň základní školy.

Vypadávání prvních zubů a růst druhýchNejprve se začnou klubat první stálé stoličky za posledními mléčnými. Po té dochází k postupné výměně řezáků. Špičáky a třenové zuby se mění během 9. – 11. roku. Celá výměna je dokončena růstem druhých a později i velmi variabilním růstem třetích stoliček. Obměna zubů je dětmi velmi dobře snášena, nebolí.

Růst stálého zubu pod mléčným způsobí resorpci jeho kořene. Zub postupně ztrácí základnu v kosti a začíná se kývat. Nakonec vypadává. Děti si často s kývajícími zuby hrají a samy je viklají.

Pokud se stálý zub prořeže v nezvyklé poloze a mléčný zub přetrvává, zuby jsou jakoby za sebou, pak kontaktujte vašeho zubního lékaře. Musí mléčný zub odstranit, vytvořit místo pro správné zařazení stálého nástupce.

V tomto věku, ostatně jako v každém jiném, je důležitá pravidelná návštěva stomatologa. Ta je u dětí často velmi neoblíbená, to se snaží změnit dlouhodobý preventivní program pro děti Zdravé Zuby, který prostřednictvím soutěže děti k návštěvě stomatologa motivuje.

Štítky článku: